-
Metal sink cabinet, single door - S1200WB
- Catalog/Part Number: CBK/JI/SC-110w2422/S1200SB
- Weight: unavailable
RecommendedAvailablity: In stock₦80,920.00 -
Availablity: In stock₦20,900.00
-
Single Faucet - W1200WB
- Catalog/Part Number: CBK/JI/SING-FUACET/S1200WB
- Weight: unavailable
RecommendedAvailablity: In stock₦25,200.00 -
Double outlet electrical socket-white - 1200SWB
- Catalog/Part Number: CBK/JI/2W/WSCK-1200SWB
- Weight: unavailable
RecommendedAvailablity: In stock₦19,040.00 -
Availablity: In stock₦11,900.00
Sink bench - 1200*750*900 mm (L*B*H)
Catalog/Part Number:: CBK/JI/1200/WS
₦329,600.00
₦412,000.00
Description
A
modular sink bench with epoxy resin worktop that resists all corrosive agent; adjustable height galvanized steel support frame
coated with epoxy powder.
It is equipped with an
epoxy resin sink and a mixed water faucet; standard electrical socket.
Furnished with under
storage cabinets of a single door unit and a drawer unit made from
cold-rolled steel. The cabinet doors have sound-absorbing material
that keeps noise to a minimum
The modular nature of the bench enables its reconfiguration
to fit available space and can be easily relocated without any damage to any of
its accessories.
It is equipped with an
epoxy resin sink and a mixed water faucet; standard electrical socket.
Furnished with under
storage cabinets of a single door unit and a drawer unit made from
cold-rolled steel. The cabinet doors have sound-absorbing material
that keeps noise to a minimum
The modular nature of the bench enables its reconfiguration
to fit available space and can be easily relocated without any damage to any of
its accessories.
Technical Specifications
| BENCH DIMENSION | L1200*W750*H900mm (L=lenght, W=Width, H=height) |
| Worktop | 19mm thick epoxy resin; Colour - black |
| Bench Support C-frame | 60*40*2mm thick galvanized steel tube coated with epoxy powder |
| Under Cabinet size | Available on request. Refer to bench accessory |
| Cabinet Body | 1.0mm cold-rolled steel |
| Cabinet Door Handles | 128mm 304 stainless steel handle |
| Electrical socket | Available on request. Refer to bench accessory |
| Outlet gas fitting | Available on request. Refer to bench accessory |
| Sink | L440*W340*H280mm |
| Faucet | Triple outlet |
Zero(0) Reviews