-
Double outlet electrical socket-white - P1500WB
- Catalog/Part Number: CBK/JI/2W/WSCK-P1500WB
- Weight: unavailable
RecommendedAvailablity: In stock₦19,040.00 -
Single outlet gas tap - P1500WB
- Catalog/Part Number: CBK/JI/SING-GT/P1500WB
- Weight: unavailable
RecommendedAvailablity: In stock₦11,900.00
Plain Wall Bench - 1500*750*900mm (L*B*H)
Catalog/Part Number:: CBK/JI/1500PW
₦467,200.00
₦584,000.00
Description
The cabinet doors have sound-absorbing material. keeps
noise, to a minimum when opening and closing.
The bench modular nature enables its reconfiguration to fit
available space and can be easily relocated without any damage to any of its accessories.
It is suitable for use in all type of laboratories.
" autofocus>A modular plain bench with epoxy resin worktop that resist all types of corrosive agent and adjustable height galvanized steel support coated with epoxy powder. It is furnished with cold roll steel mobile under storage cabinets. It is provided with standard electrical sockets with covers for safety and one way gas tap
The cabinet doors have sound-absorbing material. keeps
noise, to a minimum when opening and closing.
The bench modular nature enables its reconfiguration to fit
available space and can be easily relocated without any damage to any of its accessories.
It is suitable for use in all type of laboratories.
Technical Specifications
| BENCH DIMENSION | L1500*W1500*H900mm (L=lenght, W=Width, H=height) |
| Worktop | 19mm thick epoxy resin; Colour - black |
| Bench Support C-frame | 60*40*2mm thick galvanized steel tube coated with epoxy powder |
| Under Cabinet size | Available on request. Refer to bench accessory |
| Cabinet Body | 1.0mm cold-rolled steel |
| Cabinet Door Handles | 128mm 304 stainless steel handle |
| Electrical socket | Available on request. Refer to bench accessory |
| Outlet gas fitting | Available on request. Refer to bench accessory |
| Sink | L440*W340*H280mm |
| Faucet | Mixed water outlet |
Lambert –
Good after sales support