Metal sink cabinet, single door -S1500WB
Catalog/Part Number:: CBK/JI/SC-110w2422/1500SWB
₦80,920.00
Description
A metal cabinet coated with epoxy powder to stand against any corrosive agent.
It has an in-built cupboard. The doors have sound absorbing material that keeps noise to a minimum when opening and closing.
It is mobile with the aid of castors that also provide a lift above the ground level
Suitable for use in all laboratories as a storage medium and a under housing for sink on laboratory benches.
Technical Specifications
| Dimension | L620*W580*H880mm |
| Body | 1.0mm cold rolled steel coated with epoxy powder |
| Slide ways | Three section slide rails. No noise |
| Hinge | 304 stainless steel hydraulic hinges |
| Handle | 128mm, 304 stainless steel |
| Color | Blue doors, Gray side covers |
| Cupboard | 1 unit , 1 door |
| Mobility | Enable with the aid of under castor |
Zero(0) Reviews