BioSpec-nano
Catalog/Part Number:: BioSpec-nano
Description
The BioSpec-nano is a spectrophotometer suitable for carrying out concentration checks for DNA and RNA nucleic acid samples. Quantitation of DNA and RNA can be rapidly and simply carried out with very small samples ranging from 1µL, and analysis throughput is improved due to dedicated functions, such as automated sample mounting and wiping, and easy-to-use operation software.
Capable of performing quantitation and purity checking of nucleic acids, quantitation of proteins, and photometric measurements (OD values displayed and printed for specified wavelengths, up to 8 wavelengths). Simply drop 1 to 2 μL of the sample onto the measurement window and press the instrument's Start button (or click the Start Measurement button in the software window), and all steps in the process, from setting the optical path length, measurement, up until the task of wiping off the sample from the measurement window, are all carried out automatically. Troublesome work of moving arm up and down and wiping the sample from the measurement window now unnecessary.
Just drop the sample onto the target and click the button. That's all there is to analysis. The instrument will perform sample mounting, measurement, and wiping. No need to move the wiper arm manually, nor wipe the liquid-contact parts with a cloth. Spectra measurement is conducted and the analysis data is obtained quickly.
Analysis can be performed with 1 µL (pathlength: 0.2 mm) or 2 µL (pathlength: 0.7 mm) samples. The sample is dropped onto the target with a pipette. The optional 5 mm cell allows measurement of 5 mm path length. * If the surface tension of the sample is small, droplets might not be formed with a 1 to 2 µL sample.
Moreover, when using the specialized software, all it takes to perform a measurement, output a report, export data, or carry out other common tasks is to click buttons on the toolbar.
Technical Specifications
| Measuring wavelength range | 220 to 800 nm |
Spectrum bandwidth | 3 nm |
| Wavelength accuracy | ±1 nm |
| Pathlength | 0.2 mm, 0.7 mm (manual selection) |
| Photometric range | 0 to 1.5 Abs |
| Photometric value unit | OD (Optical Density), absorbance converted with 10 mm pathlength |
| Option cell | Available (pathlength: 5 mm, sample volume: 2 mL) Pathlength lever switched to Option (5 mm) position |
| Sample volume | 1 µL min. (pathlength: 0.2 mm) 2 µL min. (pathlength: 0.7 mm) |
| Light source | Xenon flash lamp |
| Monochrometer | Holographic grating |
Zero(0) Reviews