Base cabinet - w1500
Catalog/Part Number:: CBK/JI/BC-111w/S1500WB
₦105,672.00
Description
A metal
cabinet coated with epoxy powder to stand against any corrosive agent.
It has an
in-built cupboard. The doors have sound absorbing material that
keeps noise to a minimum when opening and closing.
It is mobile with the aid of castors that also provide a
lift above the ground level
Suitable
for use in all laboratories as a storage medium under laboratory benches
Technical Specifications
| Dimension | L620*W580*H880mm |
| Body | 1.0mm cold rolled steel coated with epoxy powder |
| Slide ways | Three section slide rails. No noise |
| Hinge | 304 stainless steel hydraulic hinges |
| Handle | 128mm, 304 stainless steel |
| Color | Blue doors, Gray side covers |
| Cupboard | 1 unit, 1 door |
| Drawer | 1 units |
| Mobility | Enable with the aid of under castor |
Zero(0) Reviews